Brokolicová RAW polévka - FAJNE JIDLO
Brokolicová RAW polévka

Brokolicová RAW polévka

Polévky

4

15 minut

bezlepkový recept   vegetariánský recept   veganský recept   raw recept

Rychlejší způsob přípravy snad ani neexistuje. Co je však nejdůležitější u této polévky, je výživová hodnota. Jelikož se přípravuje pouze mixováním pak se enzymy nebo vitamíny neztrácejí, tak jako při tepelné úpravě.

Ingredience

Podle chuti

římský kmín, sůl

Postup

1. Brokolici rozdělíme na menší růžičky a pár kousků necháme na ozdobení

2. Do mixéru dáme brokolici, avokádo, římský kmín (já jsem dala 1/2 lžičky), sůl a 500 ml vody.

3. Vše rozmixujeme a můžeme podávat. Pokud vám studené polévky nechutnají (jako moji dceři), můžete ji jemně ohřát, ale pouze na teplotu do 42°C. Pokud se teplota překročí, všechny enzymy uhynou. Polévku můžete též ochutit rýžovým krémem. Bohužel se mi nepodařilo zjistit jakou technologií se tento krém vyrábí. Přeji chutný den.

Pokud vám chuť brokolice připadá příliš ostrá, zjemníte polévku rýžovým krémem. :)

Zajímavosti a tipy

Pokud vám studené polévky nechutnají (jako moji dceři), můžete ji jemně ohřát, ale pouze na teplotu do 42°C.


Pokud překročí teplotu 42°C, všechny enzymy uhynou.


Pokud vám chuť brokolice připadá příliš ostrá, zjemníte polévku rýžovým krémem nebo smetanou. Polévka však už nebu RAW :)


Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica) je jedlá rostlina druhu brukev zelná (Brassica oleracea), která je druhem kapusty a příbuzná květáku. Pochází z oblasti Středomoří.

Brokolice je bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2, z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákniny.

V poslední době se objevily studie, které potvrzují, že brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám. Chemické látky, jež jsou obsaženy v brokolici, prý podle vědců z Georgetownské univerzity ve Spojených státech dokážou "opravit" DNA v buňkách a tím zabránit jejich rakovinnému bujení.


Výběr brokolice

Pokud nakupuje brokolici, vyberte pouze tu, která není povadlá a není nažloutlá. Musí být krásně zelená a svěží. Na kvalitě brokolice velmi závisí i kvalita polévky.

Orientační cenová kalkulace

 • Ingredience Cena za bal./ks Cena za jednotku Množství Cena
  brokolice 15.50/500g 0.05 Kč/g 350 g 17.5 Kč
  avokádo 24,95/175g 0.1 Kč/g 190 g 19 Kč
  rýžový krém 38.00/200ml 0.2 Kč/ml 10 ml 2 Kč
  Celkem 38.5 Kč
  Celkem na 1 porci 9.6 Kč

Recenze