Fajne jidlo - 5 zajímavostí o brazilském superovoci Acai
5 zajímavostí o brazilském superovoci Acai

5 zajímavostí o brazilském superovoci Acai

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Bobule acai, je brazilské superovoce, které pochází z oblasti Amazonie. Malý, kulatý modrofialový plod je vzhledem podobný borůvce, ale mnohem zajímavějšího charakteru. Bobule acai se od počátku 21. století staly celosvětovým šílenstvím. Proč tomu tak je?

 • Co je Acai?

  Acai pochází z palmy acai a je brazilským superovocem. Tyto bobule mají modrofialovou barvu a svým tvarem a velikostí připomínají borůvky. Plody acai jsou plné živin a jsou považovány za elektrárnu antioxidantů. Tyto bobule se vyskytují hlavně ve zmrazené formě nebo ve formě prášku. Prášek z acai můžete přidat do svých pravidelných smoothies a jídel, abyste získali svou denní dávku základních živin.

  Nutriční hodnoty plodů acai 100 gramů acai obsahuje následující živiny:

  • Kalorie: 60
  • Sacharidy: 6 g
  • Cukr: 0 g
  • Vláknina: 3 g
  • Tuk: 5 g
  • Bílkoviny: 2 g
  • Vápník: 35 mg
  • Železo: 0,6 mg
  • Sodík: 7 mg
  • Draslík: 105 mg

  1. Ovoce je těžké sehnat

  Bobule acai rostou na mohutných palmách acai, které mohou dorůstat až 18 metrů. Sklizeň se provádí ručně, což může být neuvěřitelně náročné a nebezpečné. Bobule se přepravují lodí a poměrně snadno se kazí, takže se musí sklízet velkou rychlostí a poté zmrazit nebo lyofilizovat. To je důvod, proč je nenajdete v obchodě v sekci čerstvého ovoce.

  2. Nabitý více antioxidanty než borůvky, jahody a brusinky

  Bobule acai mají 10krát vyšší hladinu antioxidantů než hrozny a 2krát vyšší než borůvky. Antioxidanty zahrnují antokyany, polyfenoly, vitamíny A, C a E. Předpokládá se, že antioxidanty pomáhají buňkám vašeho těla před poškozením oxidačními procesy. Odstraňují z těla potenciálně škodlivá oxidační činidla. Mají tedy potenciál předcházet srdečním onemocněním, cukrovce a nemoci související se stárnutím.

  3. Plody acai obsahují vysoké množství důležitých zdravých tuků a aminokyselin

  Téměř 50 % bobule acai tvoří tuk, přičemž 74 % z toho pochází ze zdravých nenasycených tuků, jako jsou omega 3, Omega 6 a Omega 9. Omega-3 a Omega-6 jsou považovány za nezbytné pro dobré zdraví a důležité pro vývoj mozku, funkce imunitního systému a regulace krevního tlaku. 7,6 % hmotnosti dužiny acai tvoří aminokyseliny, kterých je v acai až 19 různých druhů.

  4. Zázračná slupka

  Bobule acai by se bez jejich krásné slupky nepovažovaly za superovoce. Podobně jako většina ovoce, slupka bobulí acai obsahuje vlákninu a různé živiny a většinu antioxidantů. Slupka je na acai vůbec to nejlepší.

  5. Lék proti stárnutí

  Ovoce obsahuje obrovské množství antioxidantů, které podporují růst buněk a snižují negativní účinky předčasného stárnutí. Kouzelné superovoce se právě z tohoto důvodu v současnosti celosvětově používá v kosmetických výrobcích.

Náš tip

Recenze