Fajne jidlo - Energetické nápoje: Opravdu všechny škodí zdraví?
Energetické nápoje: Opravdu všechny škodí zdraví?

Energetické nápoje: Opravdu všechny škodí zdraví?

Kateřina Pavelková

Náš tip

Energetické nápoje jsou oblíbené především mezi náctiletými. Dokonce se uvádí, že tzv. energeťáky konzumuje až 68 % náctiletých. Všeobecně je známo, že energetické nápoje plné cukru nejsou zdravé pro naše tělo, ale spíš mu ubližují. Existuje vůbec zdravější varianta?

 • Energetické nápoje

  • Vysoko energetické – obsahují více než 10 g sacharidů na 100 ml
  • Středně energetické – obsahují cca 6-10 g sacharidů na 100 ml
  • Nízkoenergetické – obsahují 0-5 g sacharidů na 100 ml
  • Co obsahují energeťáky?

   Cukr není jediné rychlé palivo, které v energetických nápojích najdete. Dále obsahují samozřejmě kofein, taurin, synefrin, guaranu, neurotransmitery nebo adaptogeny. Co můžeme ještě v zázračné plechovce najít jsou samozřejmě barviva, aromata a konzervanty. Takový koktejl není nic pro naše tělo. Všechny tyto složky nás umí povzbudit, ale hlavně stimulují naši centrální nervovou soustavu.

   Co obsahují energeťáky?

   Jedna z nevýhod je vysoký glykemický index. Vysoký obsah cukru a kofeinu zvyšuje sice celkovou výkonnost, ale po rychlém poklesu hladiny cukru v krvi na uživatele padne ještě větší únava než před konzumací energetického nápoje.

   Možná, že jste si u kamarádů všimli, že energetický nápoj pijí každý den nebo několikrát denně, protože jim prostě chutná. A to je další nevýhoda, na energetické nápoje vzniká fyzická, ale i psychická závislost. Při zvýšené konzumaci nápojů se dostaví vedlejší účinky jako kolísání krevního tlaku, pocení, bolesti hlavy, podrážděnost nebo nervozita.

   Pro dlouhodobé několikahodinové sportovní výkony jsou vhodné nápoje středně energetické. Naopak nízkoenergetické jsou vhodné pro doplnění energie při krátkodobých sportovních výkonech.

   Vyměňte chemické složky za ty přírodní

   S energeťáky se to holt nesmí přehánět nebo to může odnést naše zdraví. Pokud přesto jednou za čas potřebujete energeťák pro nakopnutí a dobití baterek, sáhněte raději po přírodnější variantě. Ano, i takové energetické nápoje existují. Neobsahují aromata, konzervanty ani barviva, ale energii se snaží konzumentům dodat přírodními složkami jako je zelený čaj, zelená káva, guarana a obsahují také ženšen či ginkgo. Při dalším výběru energeťáku se mrkněte na složení a popřemýšlejte, zda je to to pravé pro vaše tělo i mysl.

Náš tip

Recenze