Fajne jidlo - Biopotraviny: Jsou opravdu kvalitnější a zdravější?
Biopotraviny: Jsou opravdu kvalitnější a zdravější?

Biopotraviny: Jsou opravdu kvalitnější a zdravější?

Kateřina Pavelková

Certifikáty

Z každé strany na nás vykukují bio potraviny. Někteří je kupují z přesvědčení, že jsou opravdu pro naše tělo lepší a jiní se jim vyhýbají obloukem. Mají dojem, že bio je jen štítek na potravině a cena je příliš vysoká. Pojďme se spolu podívat na to, co bioprodukt opravdu znamená a co stojí za jejich vysokou cenou?

 • Co je biopotravina?

  Biopotraviny (bioprodukt) je jakýkoli produkt vypěstovaný postupy ekologického zemědělství. To je bez použití umělých hnojiv, chemických postřiků a geneticky modifikovaných organismů, které známe pod označením GMO. Biopotraviny jsou zpracovány takovým způsobem, aby byla zachována přirozená chuť a nutriční hodnota.

  Nejbezpečnější potraviny na trhu

  Bioprodukty jsou v ČR označovány bio značkou, tzv. bio zebrou a na obalu musí být uveden nápis „Produkt ekologického zemědělství“. Výrobky s označením BIO jsou nejvíce kontrolované a nejbezpečnější potraviny na trhu. Výrobu biopotravin pravidelně minimálně 1x ročně kontroluje nezávislý kontrolní orgán.

  Jsou zcela transparentní a mají dohledatelný původ a vysokou kvalitu. Výrobci biopotravin také dbají na okolní krajinu, půdu, vodu i ovzduší.

  Bioprodukce neustále roste, v České republice ovšem o něco pomaleji než v západních zemích. Největší zájem o bioprodukty je v Německu, kde tvoří kolem 9 % ze všech prodaných potravin.

  Proč je cena produktů vyšší?

  V obchodě si jistě všimnete, že potraviny s označením BIO jsou dražší než klasické konvenční potraviny. Jejich vyšší cena by vás ovšem měla zajímat, protože platíte za kvalitu, péči, zpracování a příběh, který danou potravinu provází. Právě naopak, ostatní potraviny jsou kvůli nekvalitním surovinám a využívání náhražek extrémně levné.

  Ovšem je dobré si uvědomit, že díky vysoké kvalitě bioproduktů dostáváte do těla výživově kvalitní potravinu. Nejde jen o zdraví vaše, ale můžete tak dopřát vyvážený oběd či večeři i své rodině. Zkrátka dát více peněz za bioprodukt se vždy vyplatí a na chuti to zaručeně poznáte.

Náš tip

Recenze