Fajne jidlo - Nejíte pecky z melounu? Měli byste!
Nejíte pecky z melounu? Měli byste!

Nejíte pecky z melounu? Měli byste!

Kateřina Pavelková

Rostliny jak je neznáme

Meloun všeho druhu, obzvlášť ten vodní, je oblíbenou letní pochoutkou. Právě v těchto měsících je nejšťavnatější a nejsladší. Věděli jste, že meloun není ovoce, ale zelenina? V článku se také dozvíte, proč je dobré konzumovat i melounové pecky!

 • Zelenina nebo ovoce?

  Už ve školce nás učili, že meloun je ovoce. Jaké překvapení, že tomu tak ve skutečnosti není. Jelikož je meloun plod se sladkou dužinou, připomíná nám ovoce, které prostě k létu patří. Navíc meloun v řečtině znamená „velké jablko“. A jako poslední věc, která nás může trochu zmást je to, že meloun v obchodě najdeme v oddělení ovoce. Ovšem opak je pravdou. Meloun je z botanického hlediska zelenina, a dokonce patří do čeledi tykvovitých.

  Osvěží a hydratuje!

  Jen při představě či pohledu na meloun se kdekomu sbíhají sliny. Meloun obsahuje víc jak 90 % vody, a to je jeho největší benefit. V létě, kdy naše tělo potřebuje pořádnou hydrataci, je meloun skvělou osvěžující svačinkou. Navíc tělo odvodňuje, což se líbí především zastáncům zdravého stravování a lidem, kteří drží redukční dietu.

  Nemusíte se bát ani cukru v melounu. Ačkoli je hodně sladký, obecně se řadí meloun k nízkokalorickým surovinám. Množství cukru v melounu se potom mění podle odrůdy.

  Červená dužina obsahuje barvivo lykopen, který má antioxidační účinky a dokáže detoxikovat naše tělo. Dužina dále obsahuje karoteny, které se látkovou přeměnou mění na vitamín A.

  Zázračné melounové pecky

  Pokud patříte mezi ty, kteří rozeberou meloun tak, aby v něm nezůstala jediná pecka, děláte chybu. Pecky obsahují vlákninu, bílkoviny, nenasycené tuky, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, hořčík, mangan, zinek i železo.

  Melounové pecky se používají při onemocnění ledvin nebo močových cest. Nemusíte je chroupat rovnou syrové. Klidně si je můžete opražit v troubě nebo na pánvi. Dá se z nich udělat také odvar, který následně vypijete. Způsobů, jak konzumovat pecky od melounu je zkrátka hned několik.


  Zdroj: https://itesco.cz

  8 důvodů, proč jíst melounové pecky

  • Posilují kosti
  • Budují svaly
  • Snižují únavu
  • Chrání nervy
  • Zlepšují kvalitu vlasů a pokožky
  • Zlepšují trávení
  • Snižují hladinu cukru v krvi
  • Posilují srdce

Náš tip

Recenze