Fajne jidlo - Zelená káva jako pomocník při hubnutí
Zelená káva jako pomocník při hubnutí

Zelená káva jako pomocník při hubnutí

Kateřina Pavelková

Zelená kávová zrna jsou jednoduše běžná kávová zrna, která nebyla pražená a zůstávají zcela syrová. Ve světě fitness a zdravé výživy je tato potravina již zcela běžná a je spojována především s hubnutím. Jedná se o marketingový trik nebo o opravdového pomocníka při redukční dietě?

 • Co je zelená káva?

  Pod pojmem „zelená káva“ si nepředstavujte žádnou speciální odrůdu, která se pěstuje jen v odlehlém koutě světa. Jedná se o klasickou kávu, jednoduše řečeno, každá černá káva byla předtím kávou zelenou.

  Nejvýznamnější látkou v zelené kávě jsou fenolické sloučeniny, z nich pak hlavně kyseliny chlorogenová. Podle výzkumů právě tato kyselina napomáhá snižovat glukózu v krvi a podporuje optimální hladinu cukru v krvi. Nejvíce se spojuje zelená káva se snížením hmotnosti a redukci tuku. Mohou za to tzv. stimulační látky, které jsou v zelené kávě obsaženy.

  Kyselina chlorogenová

  Ve skutečnosti kyselina chlorogenová tvoří 5-10 % kávových zrn, což je větší množství než kofein, který tvoří 1-2 %. Při pražení se však většina kyseliny chlorogenové v procesu ztrácí. Vzhledem k tomu, že zelená káva je vyrobena z nepražených zrn, zachovává si prospěšnou sloučeninu, a proto může mít antioxidační a protizánětlivé účinky.

  Chlorogenní kyseliny přítomné v zelených kávových zrnech mohou snížit riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby. Osmitýdenní studie ukázala, že u padesáti účastníků s metabolickým syndromem, kterým bylo dvakrát denně podáváno 400 mg zelené kávy bez kofeinu, bylo zjištěno, že se jim zlepšila hladina cukru v krvi a krevní tlak nalačno a také měli menší obvod velikosti pasu.

  Je zelená káva bez kofeinu?

  Zelená káva není bez kofeinu. Stejně jako klasická černá káva, obsahuje kofein, který ovlivňuje centrální nervovou soustavu, a patří tak k významným stimulantům. Působí skvěle jako „nakopávač“ před cvičením, jako zdroj energie i spalovač tuku. Jeden šálek černé nebo zelené kávy obsahuje zhruba 100 mg kofeinu, v závislosti na odrůdě a způsobu přípravy.

  Protože během pražení může dojít ke ztrátě malého množství kofeinu, může zelená káva obsahovat o něco více kofeinu než černá – ale rozdíl je pravděpodobně zanedbatelný.

  Chutná jako čaj

  Pokud budete tuto kávu konzumovat poprvé, mějte na paměti, že hrnek tohoto světle zeleného nápoje nebude chutnat jako pražená káva, na kterou jste zvyklí, protože má mnohem jemnější chuť. Chutná spíše jako bylinkový čaj než káva.

  Vyzkoušejte zelenou kávu a nakopněte se v těchto sychravých a studených dnech.

Náš tip

Recenze